Reklama

Remont zabytkowej kolegiaty w Choczu

Opublikowano: 7 lipca 2021 06:00
Autor: | Zdjęcie: OSP Chocz

Remont zabytkowej kolegiaty w Choczu - Zdjęcie główne

Kolejny etap remontu kolegiaty w Choczu | foto OSP Chocz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Dostaliśmy 155.000 z ministerstwa kultury – mówi o. Medard Hajdus, proboszcz parafii w Choczu.

Reklama

Dzięki tej dotacji ruszy wreszcie renowacja lewych naw drewnianych.

- Zrobimy dwa przęsła. O dofinansowanie na kolejne dwa będziemy ubiegać się w przyszłym roku - podkreśla proboszcz - o. Medard Hajdus. 

Remont zabytkowych obiektów nie jest prosty. Wiedzą o tym doskonale w Choczu, gdzie od dziewięciu lat parafia przy wsparciu wielu osób - stara się ratować zabytkową kolegiatę. W ostatnim czasie problemów nie brakowało. Ministerstwo kultury sypnęło co prawda groszem, ale nie udało się znaleźć odpowiedniego wykonawcy, który podjąłby się zaplanowanych robót w wyznaczonym terminie. Wiązało się to z koniecznością oddania pozyskanych 140 tys. zł. Później w kolejnym rozdaniu I etapu programu „Ochrona zabytków” okazało się, że chocka kolegiata nie znalazła się na liście beneficjentów. Na szczęście teraz jest światełko w tunelu…

                                      W przygotowaniu do remontu kolegiaty pomogli druhowie z OSP Chocz. Strażacy przenieśli ławki i wyposażenie z nawy wschodniej, gdzie zostanie ustawione rusztowanie                                niezbędne do wykonania prac remontowych

 

- W tym roku dzięki przychylności władz państwowych przyznano nam dotację w wysokości 155.000 z ministerstwa kultury – wylicza o. Medard Hajdus, proboszcz parafii w Choczu. - Ubiegaliśmy się o połowę więcej, ale ze względu na trudną sytuację nie otrzymaliśmy pełnej wnioskowanej kwoty. Jednak dobre i to – dodaje franciszkanin. 

Dzięki wsparciu będzie można wreszcie poddać renowacji lewe nawy drewniane. Przeprowadzono już badania konserwatorskie, po ich zatwierdzeniu i podpisaniu umowy rozpoczną się prace. Powinno to się stać w połowie lipca.

-Zrobimy dwa przęsła. O dofinansowanie na kolejne dwa będziemy ubiegać się w przyszłym roku. Firma, która nas prowadzi nie ustaje w poszukiwaniu środków dotacyjnych - podkreśla proboszcz chockiej parafii. Dokumentację przygotowuje firma D.P. z Poznania, a wykonawcą robót będzie tym razem Zakład Sztukatorski Renowacja Obiektów Zabytkowych - Witold Domaniecki. – Prócz nawy planujemy malowanie wnętrza, sztukaterię i zabytkowe ławki - wylicza o. Medard.

O remoncie kolegiaty piszemy w najnowszym papierowym wydaniu Życia Pleszewa. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.